Sagopa Kajmer- Kolera
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sagopa Kajmer- Kolera

Sagopa Kajmer Ve Kolera Hakkında Herşey

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Abluka Alarm ClubHipHop Röportajı

YazarMesaj
MaDTuRk
Admin
MaDTuRk

Abluka Alarm ClubHipHop Röportajı Empty
MesajKonu: Abluka Alarm ClubHipHop Röportajı   Abluka Alarm ClubHipHop Röportajı I_icon_minitimeCuma Tem. 10, 2009 9:55 am

Öncelikle abluka alarm oluşumundan bahsedelim. Nasıl oluştu bu ikili?

Abluka Alarm : Abluka Alarm dan önce farklı adlar altında müziğimizi yapıyorduk. Bir kaç kez isim değişikliğine gittik. Sonunda Abluka Alarm adı altında bu sürece nokta koyduk. Grup 2 mahalle arkadaşının (Laedri&Savaş) rap müzik tutkusu sonucu kuruldu. Rap hayatımızda haddinden fazla yer almaya başladıktan sonra bu tür çalışmalar içerisine girdik ve 6 yıl önce ilk grubumuzu kurduk ve çalışmalara başladık…

İlk kayıtlarınızı nasıl yaptınız ne şartlarda ve o track le şimdiki halinizde ne gibi farklılıklar dikkat çekiyor çok geliştik diyor musunuz?

Abluka Alarm : Evet, yaklaşık 6 yıl önceki kayıtlarımızı, o zamanki imkânsızlıklarımızı göz önüne aldığımızda bir hayli mesafe kat ettiğimizi görüyoruz. Sıradan 2 3 YTL lik bir PC mikrofonumuz vardı ve çılgınca kayıtlar alıyorduk. Bu iş için son derece yetersiz donanıma sahiptik. Yine de müzik aşkı bize bunları unutturdu ve bu durum müziğimizin geleceği için iyi bir deneyim oldu. Yapılan beatler olsun aldığımız vokaller olsun şimdi daha oturaklı yere sağlam basan işler çıkarıyoruz…

Dinleyenler ilk oLarak sagopa kajmer’in fan sitesinde yayımlanan bir track’inizle tanıdılar ve ilgi çekmeyi kısmen başardınız. albümden sonra gözler size çevrildi yani herkes tanımaya başladı. Albümden beklentiniz bu muydu?

Evet, ahenk albümü ile Türkçe rap te Abluka Alarm adını kulaklara kazımak gibi bir hedefimiz daha vardı bunu başardığımızı umuyoruz. Bunun yanında Ahenk albümü beklentilerimizi tamamı ile karşıladı, albümün başarısından şüphemiz yoktu zaten, ilk albümümüzü hemen hemen tüm Türkiye’ye ve ülke sınırları dışına Avrupa ya taşıdık bu çok güzel bir durum müziğimiz açısından.

Sagopa Kajmer desteği ile hazırladınız albümünüzü yani çok şanslıydınız. Sagopa kajmer gibi bir desteği her mc ister bu desteği sağlamak için neler yaptınız kendisine ulaşmak dışında?

Sagopa kajmer bize ve müziğime en başından beri inandı ve bu doğrultuda çok büyük destekler verdi. Bize kuvvet mira kapılarını açtı ve dediğiniz gibi ilk albümümüzün prodüktörlüğünü üstlendi. Bunun oluşmasında en büyük etken bu müziği yapmak isteğimizin güçlü bir şekilde kendini hissettirmiş olması, zaten daha önce yaptığımız şarkılarda bu iddiamızı destekler durumdaydı. Bunun dışında ve öncesinde sagopa kajmere karşı beslediğimiz güven duygusu çok önemliydi bunu sevgi saygı çerçevesi içerisinde birleşmesi ortaya Abluka Alarm of Kuvvetmira tabirini çıkardı…

Albüm satışları Nasıl gidiyor?

Abluka Alarm : Albüm satışlarımız beklentilerimiz doğrultusunda güzel bir satış grafiği yakaladı. Bunun bu şekilde sürmesini ümit ediyoruz. Müzik dağıtım şirketi İMM den kesin rakamlar henüz elimize ulaşmadı fakat Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Avrupa’nın önemli şehirlerinden gelen mailler den yola çıkarak şunları söyleyebiliriz. Albüme olan ilgi hat safhada. Bir de şöyle bir durumda var, internet ortamında yasak yollardan yapılan paylaşımlar albüm satış rakamlarını bir miktar etkiledi bu biraz can sıkıcı bir durum.

gelelim asıL sorularımıza….Her mc ye soruyorum sorarken içim yanıyor.Rap yapmak uğruna neleri göze aldınız ne gibi zorluklar çektiniz?(içim yanıyor çünkü bu ülkede rap yapmak harbi zor)

Laedri: Müzik yapmak adına ilk önce kendinizden hayatınızdan fedakârlık yapıyorsunuz. Bu fedakârlığın en büyüğüdür. Geceniz gündüzünüz müzikle birlikte geçer duruma geliyor. Çevrenize ailenize yeteri kadar vakit ayıramaz duruma geliyorsunuz… Neleri göze aldınız konusunda ise. Göze aldıklarınızdan ziyade kaybetmeyi göze alamamaktan korktuğunuz şeyleri istemeseniz de kaybedebiliyorsunuz, işte acı veren yer burası, bir nevi kırılma noktası… İşte bütün bunlara rağmen biz yine de bu büyük yükün altına girip bu yola baş koyduk, çünkü ileride sağlam bir grup olacağımıza yönelik inancımız tamdı sagopa kajmer ve kolera, sırtımızdaki yükü hafifletti ve gereken desteği her zaman verdiler…şimdi şunu fark ediyorum, her geçen gün sırtımızdaki yük ve baskı artmakta, bu iş beyin törpülemek için birebir, bu çok farklı bir durum bir nevi bulaşıcı bir hastalık, içine girince kurtulmak çok zor.

Savas: Bunun bir hastalık olduğu konusunda kimsenin şüphesi olmasın.Teşhisi yıllar evvel müzikle uğraşanlar koymuş zaten.Müzik bağımlılığınada yakalanınca ondan vazgeçemez bir hale geliyosunuz.Dolayısıyla bağımlı olduğunuz birşey uğruna her türlü fedakarlığı yapıyosunuz.Ben hepsini saymaya kalksam sanırım 50-60 cümlelik birşeyler yazmam gerekir.Ayrıca bu yolda kendinizden vazgeçip bütün hayatınızı bu olaya yatırım yapmanızda çabası.Bu zor bi süreç tıpkı zahmetlerle tarlayı ekip yılsonunda emeğinizin karşılığını almak gibi…Tabi birde alamamak var.Biz bu tarladan ürün almak için laedri’yle birlikte tam 5 yıl bekledik.Bu yolda etrafımızda bize inanmayanlarımı yoksa bizle dalga geçenlerimi söylememiz gerek bilmiyorum.Aklınıza gelebilecek hertürlü olumsuz olaya katlandık resmen ama sonunda herkes gördü ABLUKA ALARM’IN neler yapabileceğini ki bu davamızdada bize inanan tek kişide SAGOPA KAJMER’di.

Sagopa Kajmer ve Kolera dışında kimlerden destek aldınız???
Abluka Alarm : Açıkçası bu saydığınız iki isim dışında hatırı sayılır bir destek almadık. Ailelerimizin verdiği destekte sonuçta bir yere kadardı. bazen en büyük destekçiniz kendiniz olursunuz bu zaman zaman yaşadığımız bir durumdu.ama şimdi büyük bir plak şirketimiz var ve bize inanan ve destekleyen insanlarla birlikteyiz.bunun dışında kuvvetmira fanlarını da büyük bir teşekkür borçluyuz.ilk günden beri desteklerini hiç eksik etmediler….
Kimlerle feat yapmak istersiniz ülke içi veya dışı farketmez??

Abluka Alarm : Ülke içinden feat yapmak istediğimiz isimlerden ziyade, ülke dışında beraber çalışmak istediğimiz ve şarkılarını severek dinlediğimiz birkaç isim var. Bunu şimdi açıklamak istemiyoruz henüz erken. Her hangi bir aksilik olmazsa 2. Albümde bu sürpriz i dinleyicilerimize sunacağız…

Kimleri severek dinliyorsunuz sago&kolo-Cont.X dışında
Laedri: Özellikle bu sıralar sıklıkla dinlediğim bazı isimleri paylaşmak isterim.Custom made,Ce sektion,Tru paz,Lmno,ve daha bir çoğu, bunların dışında genelde mic beatz dinliyorum gerçekten sağlam şarkılar çalınıyor.gerçek anlamda rap müzik dinlemek isteyenleri mic beatz’e davet ediyorum…

Savas: Benim takılı kaldığım isimler yok zaten sürekli yeni albümler dinliyorum ve içlerinden beğendiğim şarkıları şeçiyorum.Rap müzik yoğunlukta olmak üzere biçok müzik türü günlük kulağımda.Fakat gerçek rap gerçekten micbeatz’de…
Kimleri dinlemek bile sizi usandırıyor…

Abluka Alarm : İşini iyi yapan herkese saygılıyız ve severek dinliyoruz. Ama bir gerçek var ki işin suyunu çıkaranlar var ve usandırıyorlar… Burada isim vermek doğru olmaz… Yapamıyorsan bırak kardeşim, zorla güzellik olmaz git şiir yaz ama okuma… Rap tabi ki kimsenin tekelinde değil isteyen istediği gibi yapmakta özgür ama biraz bu işe saygı duymak lazım…
Piyasa dissten geçilmiyor sizse genelde sessizsiniz nedeni ne bunun kendi işime bakarım felsefesi mi?

Abluka Alarm : Evet diss konusunda söylemek istediğimiz birkaç şey var. Herkesi işini en iyi şekilde yapmaya davet ediyoruz, diss yapmayı iş yapmakla karıştıran arkadaşlar var. Bu tür çirkinlikleri bir kenara bıraksınlar. Bu zaman kaybından başka bir şey değil, bunlar kısa vade de prim getiren işler iyi olan kalıcı olandır, bu uzun soluklu bir iş, çirkeflik yaparak yol almak ne kadar büyük çirkeflik…
Lyric yazarken nelere dikkat edersiniz?

Laedri: İyi yazmanın en iyi yolu sürekli yazmaktır.o kalemi eline alıp saatlerce boş sayfaya bakacaksın,beklenen ilhamlar gelmeyince sen gidip kapısını çalacaksın…söz yazarken pek dikkat ettiğim şey yok açıkçası, yazarken beat in karakterine uygun söz ve stilleri bulmaya çalışıyorum. Neyi nasıl yapmak istediğiniz çok önemlidir… Amaç zaten iyi bir iş çıkarmak olduğu için genelde sağlam şarkılar ortaya çıkıyor.

Savas: Söz yazma konusunda şunları söylemek isterimki şahsen ben hadi söz yazayım diye kalem kağıt başına oturmam.Mutlaka yaşadığım anın bana tılsım vermesi ilham vermesini beklerim.Çünki bu duygu işi zorla olmuyo.Bir gün çok yazma isteği olurken diğer gün hiçbirşey aklıma gelmeyebiliyo.Bu yüzden kendimi hiç zorlamam yazma konusunda hep doğru zamanı beklerim.Dikkat ettiğim durumlarda bunlar zaten…

Bi süre ortalarda yoktunuz albüm çalışması dışında neler yaptınız?

Abluka Alarm : Vaktimizin bir bölümünü dinlenerek geçirdik. Ve bir müddet müzikten ayrı kalmak bizim açımızdan iyi oldu. Geri döndüğümüzde daha yoğun bir şekilde işimizi yapmaya başladık…
Konserlere partilere çıktığınız zaman şarkılarınız hep bir ağızdan söyleniyor mu?
Abluka Alarm : Evet, konserlerde gördüğümüz ilgi bizi çok memnun ediyor. İnsanların şarkılara eşlik etmesi ayrı bir haz. Bu yaptığımız işte başarılı olduğumuzun bir kanıtı bir bakıma bu konserin coşkulu geçmesi açısından iyi bir şey. Performansınızı birebir etkileyen bir durum…

Yeni projeler neler??

Abluka Alarm : Önümüzde 2. Albüm den başka proje yok tüm zamanımızı 2. Albüm için harcıyoruz…
Yer altında beraber çalıştığınız kimler var?

Abluka Alarm : Yer altından çalıştığımız kimse olmadı henüz. Ancak iyi işler yapan isimler var takip ediyoruz…

Laedri rap dışında nelerden hoşlanırsın?

Abluka Alarm : Genelde müzikten arta kalan vaktimi yine evimde geçiriyorum. A sosyal bir tipim kalabalıklar bana göre değil… Zaman zaman dostlarla birlikte buluşuyorum. Arayı açmamakta fayda var ? Akşam vakti çıkıp biraz hava alıyorum. Sürekli gidip kafa dinlediğim bir yer var. Bunun dışında film izliyorum ve kitap okuyorum. Yapmakla yükümlü olduğum şeyleri yapıyorum….
Savaş sende aynı şekilde çok seviyorum yapmayı dediğin neler var?

Abluka Alarm : Günlük müzik dinlemek vaktimin bir bölümünü götürüyo.Benim için sevmemin dışında bir ihtiyaç haline geldi diyebilirim.Bende vaktimi genelde evde geçiriyorum.Neden derseniz çünki yaptığımız iş evimizde.Bir beat yaparım ve bitirdikten sonra değmeyin keyfime.Aynı şekilde söz içinde geçerli bu durum.Beni biten işler her zaman mutlu etmiştir yarım kalan birşey olduğunda huzurlu vakit geçiremiyorum cidden.Bunların yanı sıra yemek yemeyi çok severim.Yerken birşeyler izlemeyi daha çok severim ve huzurda en aradığım şeydir hepsinin arasında…
Uğraşlarınız neler oKul iş vs vs???

Laedri: hüsranla biten bir üniversite maceram vardı yarım kaldı. Bu sene tekrar sınava girip açık öğretim okumak gibi bir planım var. Bunun dışında gelecek için planlar yapıyorum…
Savaş: Aynı şekilde bende yarım bıraktım üniversiteyi bu durum için çok üzüldüm fakat bi tercih yapmam gerekiyodu.İş konusunda ise güzel bir firmaya girip çalışmak istiyorum.İş başvurularımıda yaptım zaten ve yanında müziğimide götürmek planlarım.Şuana kadarki uğraştığım şeyleri sorarsanız (Radyoculuk,bilgisayar,futbol’la aktif olarak ilgilendim.Bunların da dışında biçok işte çalıştım…

Ne tür pc oyunlarından hoşlanırsınız ?

Laedri: futbol ve yarış oyunları ilgimi çekiyor. Şu an Need four speed most wanted oynuyorum % 82 deyim az kaldı. Oyun tutkunlarının tavsiyelerini bekliyorum bir an önce ?
Savaş: Wallahi oynanabilirlik ve grafikleri yüksek biçok oyun ilgimi çekmiştir.Ama çoğu türk genci gibi benim tercihimde futboldan yana.Pes 6 favoridir…

Takım ?

Abluka Alarm : Abluka Alarm Beşiktaş taraftarıdır.

Son söz abluka alarm’ın

Abluka Alarm : Saygı ve sevgi çerçevesi içinde sonsuza dek Türkçe rap. güzel bir röportaj olduğunu düşünüyorum.ileride yeni projeler ile burada clubhiphop.net te olmak dileğiyle,zaman ayıran herkese teşekkürlerimi gönderiyorum.son olarak clubhiphop.net üyelerine sevgi ve saygılar suanarım… laedri of Abluka Alarm of Kuvvetmira of Melankolia…
Burası Samsun

SavaS:Çoğu dinleyiciden ricam gerçekten iyiye iyi kötüye kötü desinler fakat bunu kimsenin kalbini,onurunu zedelemeden saygı çerçevesinde yapsınlar.Dinleyenler kimseyi zorla dinlemiyorlar birilerini beğenmemekte özgürler fakat onlara küfür etmek ailesine sövmek çözümse buyurun hep birlikte küfür edelim.Söyleyeceklerim bu kadar röportajdaki emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler…Bi süre ortalarda yoktunuz albüm çalışması dışında neler yaptınız?

Abluka Alarm : Vaktimizin bir bölümünü dinlenerek geçirdik. Ve bir müddet müzikten ayrı kalmak bizim açımızdan iyi oldu. Geri döndüğümüzde daha yoğun bir şekilde işimizi yapmaya başladık…
Konserlere partilere çıktığınız zaman şarkılarınız hep bir ağızdan söyleniyor mu?
Abluka Alarm : Evet, konserlerde gördüğümüz ilgi bizi çok memnun ediyor. İnsanların şarkılara eşlik etmesi ayrı bir haz. Bu yaptığımız işte başarılı olduğumuzun bir kanıtı bir bakıma bu konserin coşkulu geçmesi açısından iyi bir şey. Performansınızı birebir etkileyen bir durum…
https://sagopa-kolera.catsboard.com

Abluka Alarm ClubHipHop Röportajı
1 sayfadaki 1 sayfası